Judiciary

Vision:

The achievement of an effective, efficient, corruption-free and time saving justice delivery system to enhance an effective administration of justice.

Mission:

To have a vibrant, uncompromising and fearless judiciary, where justice is not mutilated and everybody is treated fairly and equally.

Structure

The Ekiti State Judiciary, as the third arm of government, is made up broadly of nine Judicial Divisions under which are numerous Magisterial Districts.


The Judicial Divisions are:

  1. Ado-Ekiti Judicial Division
  2. Ikere Ekiti Judicial Division
  3. Ise Ekiti Judicial Division
  4. Emure Ekiti Judicial Division
  5. Ido Ekiti Judicial Division
  6. Efon Alaaye Ekiti Judicial Division
  7. Omuo Ekiti Judicial Division
  8. Ikole Ekiti Judicial Division
  9. Ijero Ekiti Judicial Division

Adjudicating in the nine Judicial Divisions are eleven High Court judges, thirty-three magistrates and eighteen customary courts presidents.


Attached to the judges are 15 legal research officers and Court Registrars of different cadres.

Affiliated Agencies:

  1. National Judicial Institute
  2. National Judicial Council

Function

  • The main function of Ekiti State Judiciary is Administration of Justice which entails adjudication on both criminal and civil cases.

Ongoing Projects:

  • The Judiciary presently has no projects that it embarks on by itself.

Programmes:

  1. Adjudication on both criminal and civil cases
  2. Periodical Prison visit of the Hon. Chief Judge
  3. In-house seminars and workshops for staff
  4. Observation of New Legal Year

Principal Officers

S/N Name Designation
1. Hon. Justice A.S. Daramola High Court 1, Ado-Ekiti,(Chief Judge of Ekiti State)
2. Hon. Justice C.I. Akintayo High Court 2, Ado-Ekiti
3. Hon. Justice J.O. Adeyeye High Court 3, Ado-Ekiti
4. Hon. Justice M.O. Abodunde High Court 4, Ado-Ekiti
5. Hon. Justice A.K. Fowe High Court 5, Ado-Ekiti
6. Hon. Justice A.L. Ogunmoye High Court 6, Ado-Ekiti
7. Hon. Justice O.I.O. Ogunyemi High Court, Ikere Ekiti
8. Hon. Justice A.A. Adeleye High Court, Ido Ekiti
9. Hon. Justice E.A. Adesodun High Court 8, Ado-Ekiti, High Court Ise Ekiti & Emure Ekiti
10. Hon. Justice L.O. Ogundana High Court Ikole Ekiti & Omuo Ekiti
11. Hon. Justice E.B. Omotoso High Court 7, Ado-Ekiti, High Court Ijero Ekiti & Efon Alaaye
12. Obafemi M. Fasanmi Esq Chief Registrar
13. J.A. Apuabi Esq Deputy Chief Registrar I
14. Mrs M.A. Aina Deputy Chief Registrar II
CHIEF MAGISTRATE GRADE I
1. Mr. A.R. Adegboye (Chief Magistrate (Admin.)
2. Mrs. C.O. Adegoke
3. Mr. A.A. Oladija
4. Mr. A.O. Oyebanji
5. Mr. T. Odupaye
6. Mr. A.T.A Lawal
7. Mr. P.I. Ayenimo
8. Mrs I.T. Ola-Olorun
9. Mr. M.O. Faola
10. Mr A.O. Adeosun
11. Mr. A.O. Olorunsola
CHIEF MAGISTRATE GRADE II
1. Mrs O.O.M. Jibodu
2. Mr O.A. Owoleso
CHIEF MAGISTRATE GRADE III
1. Mr A. Adeosun
2. Mr A.A. Omotoso
3. Mrs A.H. Anoma
4. Mr O. Ademilua
SENIOR MAGISTRATE GRADE I
1. Mrs S.O. Afunso
2. Mr J.A. Ayodele
3. Mr B.A. Oluwasanmi
SENIOR MAGISTRATE GRADE II
1. Mrs P.T. Ajibade
2. Mrs K.O. Awosika
3. Mrs F.N. Olaiya
MAGISTRATE GRADE I
1. Mr T.A. Abe
2. Mrs A.O. Oluyemi
3. Mr O. Ogunlade
4. Mrs O.O. Adewale
5. Mrs A.A. Omotosho
6. Mrs D.M. Kay-Williams
7. Mrs O.D. Akosile
8. Mrs T.O. Oluwadare
9. Mrs M.A. Afeniforo
10. Mr B.E. Owoeye
CUSTOMARY COURT PRESIDENTS
1. Mrs O.O. Olakunle
2. Miss T.T. Olatunji
3. Mr B. Egunlae
4. Mrs M.A. Ajayi
5. Mr K.J. Orejimi
6. Mrs O.P. Kayode-Awoyemi
7. Mrs F.O. Oyeleye
8. Mrs O.A. Akindele
9. Mrs A.O. Ajetunmobi
10. Mr J.A. Ogunseemi
11. Mrs A.A. Richard-Ajisafe
12. Mr I.T. Mohammed
13. Mrs O.Y. Oladipo-Ajibola
14. Mr K.A. Kayode
15. Mrs G.D.O. Gbadamosi
16. Mr M.O. Balogun
17. Mrs Y.M. Ojo
18. Mrs O.B. Akomolede
LEGAL RESEARCH OFFICERS
1. Miss E.M. Salau
2. Mrs O.F. Bamidele
3. Mr O. Omoteye
4. Mr O.B. Ayedun
5. Mrs M.E. Osundina
6. Mrs M.G. Odejide
7. Mr O.S. Daramola
8. Mrs A.F. Oluwaleimu
9. Mr C.O. Ariyo
10. Mrs D.B. Fasuba-Agunloye
11. Mrs C.Y. Ben-Akomolafe
12. Mr T.P. Akeredolu
13. Mrs M.J. Onipede
14. Mrs O.O. Omodan
15. Mrs T.O. Ogunsina

HEADS OF DEPARTMENTS IN EKITI STATE JUDICIARY

S/N Name Designation
DEPARTMENTS OF PERSONNEL MANAGEMENT
1. Mr. J.R. Ogunseesin ACR
2. Mrs O. Adebimpe Olatemiju P/R II
DEPARTMENT OF FINANCE AND ACCOUNTS
1. Mr Adeosun Abayomi FCA-Chief Accountant
2. Mr K. Dada P/R II
3. Mr Faparusi M.O. P/R II
4. Mrs V.B. Lumowo P/R II
LITIGATION DEPARTMENT
1. Mrs O.O. Adewumi ACR
2. Mrs O.A. Ogunyebi S/R I
PLANNING RESEARCH AND STATISTICS DEPARTMENT
1. Mrs L.T. Adetunla ACR
2. Mr M.A. Adeojo S/R II
DEPARTMENT OF WORKS AND MAINTENANCE
1. Mr M.A Olubodun P/R II
2. Mrs K.O. Daramola S/R I
DEPARTMENT OF ADMIN. AND GENERAL DUTIES
1. Mr T. Ariyo P/R II
2. Mr O.I. Popoola S/R II
INTERNAL AUDIT UNIT
1. Mrs F.B. Oyetunji P/R I
2. Mr A.L. Ogunmilade S/R I
PROBATE UNIT
1. Mr S.O. Ogundare
2. Mr A.O. Ajakaye S/R I
LIBRARY SECTION
1. Mr J.F. Akinola Principal Librarian
2. Mr M.A. Omonijo Senior Librarian I
STORE SECTION
1. Mrs C.B. Ojo P/R I
2. Mrs A.R. Akindele S/R II
CORRESPONDENT UNIT
1. Pastor S.A. Ogunjemiluyi S/R I
2. Mrs A.M. Adewole S/R II
PROTOCOL UNIT
1. Mr B.O. Owolabi S/R II
CONFIDENTIAL ROOM
1. Mrs F.T. Obayemi P/R II
2. Mrs L.T. Ibitoye S/R II
SHERIFF AND CIVIL PROCESS UNIT
1. Mr S. Ojuolape ACR
2. Mrs R.B. Aina P/R I