Ekiti State Government

Judiciary

Vision:

The achievement of an effective, efficient, corruption-free and time saving justice delivery system to enhance an effective administration of justice.

Mission:

To have a vibrant, uncompromising and fearless judiciary, where justice is not mutilated and everybody is treated fairly and equally.

The Ekiti State Judiciary, as the third arm of government, is made up broadly of nine Judicial Divisions under which are numerous Magisterial Districts.

The Judicial Divisions are:

  1. Ado-Ekiti Judicial Division
  2. Ikere Ekiti Judicial Division
  3. Ise Ekiti Judicial Division
  4. Emure Ekiti Judicial Division
  5. Ido Ekiti Judicial Division
  6. Efon Alaaye Ekiti Judicial Division
  7. Omuo Ekiti Judicial Division
  8. Ikole Ekiti Judicial Division
  9. Ijero Ekiti Judicial Division

Adjudicating in the nine Judicial Divisions are eleven High Court judges, thirty-three magistrates and eighteen customary courts presidents.

Attached to the judges are 15 legal research officers and Court Registrars of different cadres.

Affiliated Agencies:

  1. National Judicial Institute
  2. National Judicial Council

The main function of Ekiti State Judiciary is Administration of Justice which entails adjudication on both criminal and civil cases.

Ongoing Projects:

  • The Judiciary presently has no projects that it embarks on by itself.

Programmes:

  1. Adjudication on both criminal and civil cases
  2. Periodical Prison visit of the Hon. Chief Judge
  3. In-house seminars and workshops for staff
  4. Observation of New Legal Year

HEADS OF DEPARTMENTS IN EKITI STATE JUDICIARY
DEPARTMENTS OF PERSONNEL MANAGEMENT

S/N Name Designation
1. Mr. J.R. Ogunseesin ACR
2. Mrs O. Adebimpe Olatemiju P/R II

DEPARTMENT OF FINANCE AND ACCOUNTS

S/N Name Designation
1. Mr Adeosun Abayomi FCA-Chief Accountant
2. Mr K. Dada P/R II
3. Mr Faparusi M.O. P/R II
4. Mrs V.B. Lumowo P/R II

LITIGATION DEPARTMENT

S/N Name Designation
1. Mrs O.O. Adewumi ACR
2. Mrs O.A. Ogunyebi S/R I

PLANNING RESEARCH AND STATISTICS DEPARTMENT

S/N Name Designation
1. Mrs L.T. Adetunla ACR
2. Mr M.A. Adeojo S/R II

DEPARTMENT OF WORKS AND MAINTENANCE

S/N Name Designation
1. Mr M.A Olubodun P/R II
2. Mrs K.O. Daramola S/R I

DEPARTMENT OF ADMIN. AND GENERAL DUTIES

S/N Name Designation
1. Mr T. Ariyo P/R II
2. Mr O.I. Popoola S/R II

INTERNAL AUDIT UNIT

S/N Name Designation
1. Mrs F.B. Oyetunji P/R I
2. Mr A.L. Ogunmilade S/R I

PROBATE UNIT

S/N Name Designation
1. Mr S.O. Ogundare
2. Mr A.O. Ajakaye S/R I

LIBRARY SECTION

S/N Name Designation
1. Mr J.F. Akinola Principal Librarian
2. Mr M.A. Omonijo Senior Librarian I

STORE SECTION

S/N Name Designation
1. Mrs C.B. Ojo P/R I
2. Mrs A.R. Akindele S/R II

CORRESPONDENT UNIT

S/N Name Designation
1. Pastor S.A. Ogunjemiluyi S/R I
2. Mrs A.M. Adewole S/R II

PROTOCOL UNIT

S/N Name Designation
1. Mr B.O. Owolabi S/R II

CONFIDENTIAL ROOM

S/N Name Designation
1. Mrs F.T. Obayemi P/R II
2. Mrs L.T. Ibitoye S/R II

SHERIFF AND CIVIL PROCESS UNIT

S/N Name Designation
1. Mr S. Ojuolape ACR
2. Mrs R.B. Aina P/R I